KORE KOZMETİĞİ İLE FARKLI BİR GÜZELLİK BAKIŞI…

KORE KOZMETİĞİ İLE FARKLI BİR GÜZELLİK BAKIŞI…

Son dönemde Kore Güzellik ürünleri ülkemize giriş yapıyor. Çeşitli markalar hem sanal mecrada hem de mağaza olarak satışa başladı. Hızla büyüyen bu sektörü sizlere biraz tanıtmak ve Kore güzellik anlayışından bahsetmek istiyorum.

Kore’de bir atasözü vardır. “Güzelsen bir adım önde başlarsın”. Dış görünüşe önem veren Koreliler, her daim bakımlı görüntüleriyle beni kendilerine hayran bırakmış, porselen gibi ciltleriyle de şaşırtmıştı. Gerek yedikleri besinler olsun gerek uyguladıkları bakımlar… Benim bile takip edemediğim yoğun güzellik rutinleri var.

Kore güzellik anlayışındaki ana unsur, doğal gibi görünmek, sağlıklı bir cilde sahip olmak ve en önemlisi açık ten… Açık ten Koreliler için önemli bir unsur keza pek çok üründe beyazlatıcı maddeler mevcut. Bu kişisel olarak beğenmediğim bir özellik ama lekeli cilde sahip olanlara aydınlık bir görünüm sağlamıyor değil. Sabah ve akşam mutlaka güzellik rutinleri uygulanır, iyi ve gerçekten detaylı bir cilt bakımı Koreli bir kadının vazgeçilmezi dersem yanılmış olmam.

Güzel bir cildin en önemli unsur olduğu Kore güzellik ve bakımında, genellikle uygulanan adımlara bakalım;

 1. Yağ bazlı makyaj temizleyici: Kore’de genellikle krem ya da yağ bazlı, katı kıvamlı temizleyiciler kullanılıyor. Bu temizleme işleminden sonra cildiniz yağlı kalmıyor bebeksi ve yumuşak oluyor. Ancak cildi makyajdan tamamen arındırma yolunda bir temizleme aşaması daha geliyor.
 2. Köpük bazlı temizleyici: Yağ bazlı temizleyiciden sonra köpük bazlı temizleyici ile son makyaj kalıntıları da çıkarılıyor.
 3. Exfoliator: Makyaj temizliğinden sonra ciltteki ölü deriden arınma işlemi başlıyor.
 4. Tonik: Amaca göre tonik uygulanıyor.
 5. Essence: Üzerinde durmak istediğim aşamalardan biri de bu. Kore’ye ilk gittiğimde karşılaştığım bir aşamaydı bu esans, öz aşaması. Koreliler genelde yoğunlaştırılmış tonik kıvamında olan bakım özleri ile ciltlerini nemlenme işlemlerine hazırlıyorlar. Kendi bakım rutinimde bu aşamadan sonra uygulama yapmayı tercih etmiyorum, keza essence olarak adlandırılan aşama cildimi neme doyuruyor ama Koreliler bununla da yetinmiyor.
 6. Serum ya da ampul: Amaca yönelik serum ya da ampul bu aşamadan sonra uygulanıyor.
 7. Maske (Yüz ya da Göz maskesi): Sheet mask Kore’nin güzellik simgesi, her markanın mutlaka sheet maske kısmı var ve çeşitleri çok fazla. Özellikle zeytinyağlı ve aloe veralıları kullanılıyor. Yüzde yaklaşık 10-15 dakika kalarak yoğun bir şekilde cildi nemlendiriyor. Diğer bir yandan gözaltı, çene, gıdı kapsamında uygulanan maskeler de mevcut. Kore’de maske fonksiyonel bir şekilde kullanılıyor.
 8. Göz Kremi: Yedi aşamadan sonra krem uygulamasına başlanıyor.
 9. Nemlendirici: Sondan bir önceki adım nemlendirici.
 10. Gece Kremi: Gece yatmadan da nemlendiriciden sonra yarım saat kadar bekleyim gece kremi uygulaması gerçekleştiriliyor.

Genel kapsamda özetlenmesi gerekirse gerçekleştirilen işlemler bunlar, doğru mu yanlış mı tartışılır. Ancak Korelilerin cilt bakımı konusunda ne kadar detaya indiklerini bu aşamaları incelerken görebiliyoruz.

Ürünlerin içerikleri de alıştığımızın dışında. Volkanik kil, salyangoz sıvısı, aloe vera, pirinç… vb. gibi içerikli ürünler mevcut. Voklanik kil siyah noktalardan arınmak için kullanılırken, salyangoz sıvısı gençleşmek adına, aloe vera da neredeyse pek çok şey kapsamında kullanılıyor. Son dönemde %95 oranında aloe jellerin kullanılması moda olmuş durumda…

Diğer bir unsur işe güneşten korunma. Koreliler mutlaka kremlerinde güneşten koruma özelliği arıyorlar ya da bunun için ayrı bir ürün kullanıyorlar. Cildin güneşten korunması onlar için önemli çünkü beyaz ten bir güzellik kriteri olarak benimsenmiş durumda. Bu sebeple güneşten korunmak da başlıca bakım unsurları arasında yer alıyor.

Renkli kozmetiğe gelirsek eğer daha önceki yazılarım BB ve CC krem ile ilgili detaylı bilgiler vermiştim. Şu dönemde DD Krem gibi bir kategori de çıktı. Koreliler makyajda doğallıpa önem veriyor, bunu yeniden vurgulamak isterim. Renkli kozmetik kapsamında popüler ürünler ise;

 • Cushion Fondöten: Artık BB krem ve CC Krem yerine geçmek üzere olan hızla yükselen bir trend. Cushion fondötenleri artık pek çok Avrupalı marka da üretmeye başladı. Kolayca yanınızda taşıyacağınız bu ürün cilt kusurlarını yoğun bir şekilde kapatıyor ve doğal bir görünüm sağlıyor.
 • Lip Tint: Ruju direkt uygulamaktansa lip tint ile hafif ve doğal bir ton elde ediliyor. Genellikle pembe renk moda.
 • Cushion Blusher: Cushion allıklar da aynı fondöten gibi popüler ürünler arasında.

Bunların yanı sıra BB Krem, CC Krem, ışıltı ve beyazlatıcı ürünler her daim Korelilerin favorileri arasında yer alıyor. Daha önce de dediğim gibi, bu kadar çok ürünü kullanmak doğru mu değil mi tartışılır ancak Koreliler bu işi biliyor gibi gözüküyor…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s