KALİTELİ BİR SEYAHAT İÇİN NELER GEREKLİ?…. “3”!

Sanırım yoğun olarak 2012’den beri tek başıma geziyorum, tek başıma derken, herhangi bir tur programına bağımlı olmadan turluyorum ülkeleri. Şu ana kadar İspanya, A.B.D., Güney Kore, Almanya ve Avusturya’da bulundum.

Bu ülkelerin sayısı size az gelebilir ama genelde aynı ülkeye pek çok kez gittim, sevdiğim yerler oldu mu özümseyerek gezmek isterim tabi ki… Ayrıca insan bazen özlüyor gittiği yerdeki lezzetleri.

Özellikle belirtmem gerekir ki bu seyahatlerimin hiçbirinde herhangi bir şekilde turizm firmalarından destek almadım. Bu kapsamda da bütün seyahatlerimi baştan aşağı kendim tasarladım. Belki turizmciler bana kızacak ama çok hayal geliyor bana onların hazırladığı turlar. Gerçekçi değil, bir insan uçaktan iner inmez otobüsle panoramik bir tura nasıl dayanabilir? Ben otobüse biner binmez uyurum mesela, ya da bütün şehri camın arkasından görmek? Her şeye esktra para vermek? Bunlar benim seyahat anlayışım kapsamında değiller maalesef, bu sebeple de kendim rahat rahat takılmayı tercih ediyorum. Şu ana kadar da hiç sıkıntı yaşamadım her yere de gittim her şeyi de yetiştirdim… Tur programcılarından özür diliyorum, yani ben pek mantıklı bulmuyorum bu benim kişisel tercihim, bu yöntemi seçmediğim için, yaklaşık 2-3 ay süren bir araştırma maratonunun içinde oluyorum. Kimi hazır program ile gezmek isteyebilir o yüzden kişisel fikirlerimi paylaşıyorum, kimse üstüne alınmasın yanlış anlamasın…

Programdan, biletlere, yemek yiyeceğim yerlerden, ziyaret edeceğim müzelere kadar her şeyi sırasıyla planlıyor, bir aksilik çıkarsa ona göre davranıyorum ve programı değiştirebiliyorum ve benim için en önemlisi istediğim saat istediğim yerde istediğim kadar kalıyorum…  Bu kapsamda çok fazla deneyimim oldu ve birinci seyahatim ile son seyahatim arasında doğal olarak dağlar kadar fark var… Bu farkı oluşturan süreçte de nasıl unsurlardan faydalanarak programlarımı oluşturduğumu yani top secret bilgilerimi sizlerle paylaşacağım…

Bu yazımdaki amacım kendiniz için bir tur programı hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında sizlere ipucu vermek. Benim yabancı dilim yok ki, bütün bunları nasıl yapacağım derseniz, korkmayın, keza beden dili olsun, elinizdeki rehber olsun yolunuzu elbet buluyorsunuz.

İpuçlarına geçmeden size Güney Kore’de başıma (hatta başımıza) gelen bir olaydan bahsedeyim… En yakın arkadaşım Ece ile Kore’deyiz, Seoul’da üçüncü günümüz ve Küçük Prens köyünü ziyaret etmek istiyoruz. Aldık biletleri bindik trene, git git tren durmuyor git git durmuyor, bir baktık bilet kontrol eden görevli geldi ve dedi “Sizin biletleriniz yanlış” biz bunu anlamadık doğal olarak o zamanlar o kadar iyi Korece bilmiyorduk. Sonra gitmek istediğimiz yeri anlattık az çok el hareketleriyle, adamcağız bize tarif edene kadar canı çıktı ama o kadar güzel anlattı ki, hiç dil bilmeden neyi anladığımızı yazıyorum şimdi size;

Amcanın el kol hareketleri ve anlamadığımız bir dilde bize anlattıkları;

 • Bir sonraki durakta inin, sonra karşı tarafa geçin ama yukardan giden değil aşağıdan giden trene binin. “—-“ isimli durakta inin (durağın ismi şimdi aklıma gelmiyor) oradan taksiye binin yaklaşık 17.000 Won.

Eğer biz bunu anlayıp doğru yeri bulduysak emin olun herkes anlar. O yüzden korkmayın. Kendinize güvenin. Ancak her ihtimale karşı konsolosluğun telefonu yanınızda olsun 🙂 Zaten yurtdışı seyahatlerinde konsolosluk ülkeye giriş yapınca size iletişim bilgilerini mesaj atıyor.

Gelelim tur ayarlamaya; birinci yazımda belirtmiş olduğum üzere çok delicesine araştırma yaptığımdan bahsetmiştim. Araştırma yaparken kullandığım websitelerini sizlerle paylaşayım;

 • http://www.booking.com/: Sadece rezervasyon için değil, konaklayacağım yere yakın olan turistik bölgeler kapsamında bilgi almak için de kullanıyorum. Konaklayacağım yer nerelere yakın, hangi toplu taşımayı kullanmama müsait… vb. sorulara daha rahat cevap verebilmek adına tanıtım bölümünü okuyup, haritada yerini inceliyorum. Turistik yerlere yürüme mesafesinde olması tercih sebebim. Bu sayede zamandan kazanıyorum ve yürüyerek turlayabiliyorum. Aynı zamanda booking.com’dan sürekli rezervasyon yaptırdığım için çok güzel indirimler de yakalıyorum.
 • http://www.tripadvisor.com.tr/: Birçok bilgiyi, deneyimleyenlerden alma şansını yakalıyorsunuz. Gitmeden önce okumakta fayda var. Bireyler deneyimlerini paylaşıp çeşitli yerler hakkında oylama yapıyor.
 • http://www.yelp.com/: Seyahatten önce, seyahat anında, seyahat sonrasında kurtarıcınız. Yemek yerlerinden tutun, müzelere kadar birçok yeri ile ilgili lokasyon bilgisi, yorum, menü… vb. bilgileri paylaşıyor. Yanımdan asla ayırmam.
 • https://www.google.com.tr/: Sanırım çok fazla açıklama yapmama gerek yok. İkinci yazımda da belirttiğim üzere, tur programınız kapsamında trilyon tane soru yazıp cevabını bulabilirsiniz. En çok arattığım şeylerden biri de “What to do in (Şehir İsmi)”dir. Hahaha
 • http://www.timeout.com/: Eğer bir yerde sadece 2-3 gün kalabilecekseniz, timeout genellikle şehirler, bölgeler kapsamında en iyi 10 yer en iyi 20 yer gibi listeler çıkarır. Bence faydalı.
 • https://gezimanya.com/: Türkçe seyahat bilgisi kaynağı, yazarlar seyahat edenler oluyor genelde.
 • http://ekobilet.com/: Uçak biletleri kapsamında kullanıyorum. Hem de seyahat sigortamı halletmiş oluyorum aynı zamanda.

Genel kapsamda kullandığım siteler bunlar ama genelde arama motorlarını kullanıp blogları ziyaret etmeyi çok seviyorum. Daha doğru bilgi aldığıma inanıyorum bu şekilde…

NOT: Bu siteler ile aramda hiçbir ticari bağlantı bulunmamaktadır. Bunlar kişisel olarak seyahat yaparken kullandığım web siteleridir.

Bütün bilgileri edindikten sonra sıra bunları kendi vaktinize göre organize etmekte.

Örnek olarak San Francisco’yu ele alalım. Çok severek hazırladığım bir programa sahiptir.

San Francisco’da nereleri gezmelisiniz mesela?

 • Union Square
 • China Town
 • Italian District
 • Coit Tower
 • Pier 39
 • Fisherman’s Wharf
 • Lombard Street
  • Bu yukarıda saydıklarımı bir günde yapabilme ihtimaliniz enerjiniz var ise çok yüksek, denedim yaptım oluyor ama ondan sonra 4-5 saat yürüyemedim, hepsine yürüyerek gittim çünkü. Total 7 saat sürüyor 1 saatlik mola dahil.
 • Twin Peaks
 • Dolores Park
 • Castro
 • Haight and Ashbury
 • Golden Gate Bridge
 • Alcatraz

Bu saydığım yerlere giderseniz, San Francisco’nun bütün turistik yerlerine gitmiş oluyorsunuz. Biraz daha genişletmek gerekirse bisiklet turu ile Sausalito, günlük turlar ile Yosemite ya da Muir Woods, daha ekstrem bir şeyler isterseniz Helikopter turu seçenekler arasında olabilir.

Coit Tower'dan şehri izlemek ayrı bir keyif. Bulutların dansına şahit oluyorsunuz. Şehirde sadece belirli bir kısımda yüksek binalar olduğu için, geri kalan kısmı incelemek rahat. Nedense pek bir samimi geldi bana...

Coit Tower’dan şehri izlemek ayrı bir keyif. Bulutların dansına şahit oluyorsunuz. Şehirde sadece belirli bir kısımda yüksek binalar olduğu için, geri kalan kısmı incelemek rahat. Nedense pek bir samimi geldi bana…

Bu yerlere gitmek gezmek eğlenmek için 7 gün yeter de artar bile…

Tabi ki sonra benim gibi bir daha gitmek istiyorum diye tutturursunuz çünkü özümsemek istersiniz…

Uzun lafın kısası bütün bu yerleri araştırarak öğrendim, hepsinin zamanlamasını kendim ayarladım. Konakladığım yerdeki tur seçenekleri beni cezbetti. Onların önerdiği yerlere de gittim.

Bu yüzen turla bile gitseniz bence mutlaka bilin, araştırın, gezmenin tadını çıkarın!

Bu yazımı tam tadına bırakayım diyorum.

Başka serilerde görüşmek üzere….

BİZİ, FACEBOOK, TWITTER VE INSTAGRAMHESABIMIZDAN TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN 🙂 YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ!

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s