ALCATRAZ / PIER 39 / FISHERMAN’S WHARF

BİZİ, FACEBOOK, TWITTER VE INSTAGRAMHESABIMIZDAN TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN 🙂 YORUMLARINIZI BEKLİYORUz!

^^

ITSMUESDAY@GMAIL.COM

Bisiklet turu tatilimin en güzel olaylarından biriydi dedikten sonra devam edelim. Bu sefer nereleri gördüm? Neler yedim? Öncelikle ilk gidişimde göremediğim (önceden rezervasyon yaptırmayı unuttuğum için) Alcatraz’a gitme imkânını yakaladım. Yaklaşık 3 ay önceden rezervasyon yaptırmış ve biletimi almıştım. Pier 33’ten kalkan Alcatraz Feribotları’na binip adaya doğru yol aldım. Ancak önce güzel bir kahvaltı yaptım. USA Hostels San Francisco‘nun bizlere sunduğu kahvaltı bir hostelin yapabileceğinin de ötesinde bence… Kesinlikle şu ana kadar kaldığım en iyi hostel. Çeşitli rezervasyon sitelerinde detaylı yorumlarımı bulabilirsiniz.

Breakfast at USA Hostels San Francisco Fotoğraf/Photo: itsmuesday

USA Hostels San Francisco’nun kahvaltısı, bagelden üzümlü ekmeğe birçok şey mevcut. Krem peynir ve reçel de yetiyor. Kahve çay sınırsız! Breakfast at USA Hostels San Francisco Fotoğraf/Photo: itsmuesday

Feribot öncesi hazırlık sürecinden başlayayım. Alcatraz turlarına internetten ulaşmak için sadece bir yetkili Alcatraz sitesi var ama onu şu anda burada yayınlamam yasal mı bilmediğimden dolayı yayımlamamayı tercih ediyorum. Genelde 2-3 ay önceden rezervasyon yapılması gerekiyor; çünkü top 10 turistik bölge olduğu için biletler hemen tükeniyor. Saatli ve sayılı biletler olduklarından dolayı kontenjanın çok fazla olduğunu söyleyemem. Feribot hareket saatinden yaklaşık yarım saat önce orada olmanız kafi yani Pier 33’te… Eğer Union Square tarafından geliyorsanız, Market Street‘te F-Line‘ı kullanabilirsiniz. Bu kapsamda yaklaşık 30-40 dakika içerisinde Pier 33’te olursunuz. F-Line nostaljik bir hat denemenizi tavsiye ederim…

Tavsiye: Alcatraz turunu sabah 10:00 da yapmanızı tavsiye ediyorum, sonuçta 11:25 – 12:00 feribotu ile şehre geri dönüp yaklaşık 100 metre kadar yürüdükten sonra Pier 39’da alışveriş yapabilir ve öğlen yemeğinizi yiyip Fisherman’s Wharf’ta turlayabilirsiniz. Belki enerjiniz var ise Lombard Street’e kadar yürüyüp oradan nostaljik tramway ile Union Square’e geçebilirsiniz (Otellerin %80’i burada konumlanıyor.) Eğer enerjiniz yok ise dediğim gibi F-line ile yine şehir merkezine dönme imkanınız mevcut.

Photo / Fotoğraf: itsmuesday

Photo / Fotoğraf: itsmuesday

10 – 15 dakikalık bir feribot gezisinden sonra Alcatraz‘a yanaşıyorsunuz…

Burada sizi bir “Park Ranger” bekliyor, size park ile ilgili kuralları anlatıyor. Herkes feribottan inince de tur başlıyor. Hapishanenin içini geziyorsunuz audio tur ile. Hücrelerle ilgili bilgi veriyor. Yaklaşık 1-1:30 saat sürüyor bu tur aynı zamanda dışarıyı da görmeniz toplam 2 saati buluyor.

Ben açıkçası zor dayandım ne yalan söyleyeyim. Kokulara karşı inanılmaz hassasım ve Alcatraz hücrelerinin içindeki koku beni ziyadesiyle rahatsız etti. Bu sebeple 1 saat sonra kendimi Fisherman’s Wharf’a doğru yönelirken buldum. Cidden koku ve atmosfer beni çok rahatsız etmişti… Sanırım Alcatraz‘ın ruhuna giremedim, bu da benim ve burnumun ayıbı…

Park Ranger is explaining the rules Photo / Fotoğraf: itsmuesday

Park Ranger is explaining the rules Photo / Fotoğraf: itsmuesday

Feribotla döndükten sonra ki dönüş saatleri her yerde yazıyor sakın merak etmeyin, Pier 39‘a doğru yol aldım ve arkadaşlarımı bekledim. Benim iki gün önce yapmış olduğum yürüyüş turunu yapıyorlardı! Onlarda buluştuktan sonra Forrest Gump filminden esinlenerek konseptlendirilmiş Bubba Gump restoranında soluğu aldık. Hayatımda yediğim en güzel karides tabağıydı diyebilirim. Tereyağlı sosu ile muhteşemdi. Çıtır çıtır taze karidesler!

Photo / Fotoğraf: itsmuesday

Photo / Fotoğraf: itsmuesday

En güzel şeylerden biri de Alcatraz’dan dönerken hiç (gerçekten hiç) sisler içerisinde görmediğim Golden Gate Köprüsü’nü görmek oldu. Normalde hep sislerle kaplı olan bu alan ne zaman gitsem sissiz, yakından bir sisli fotoğrafını yakalayamadım gitti yemin ederim.

—–

I think I should be a tour guide in the future… Anyways, after a wonderful bike tour here is my second big trip in San Francisco! The Alcatraz Island! Last time I didn’t have chance to visit Alcatraz Island because I forgot to book a ferry trip in advance. This time 3 month before, I took an action to get my ferry tickets and yes, I did it! Yaay ^^

Before heading to Pier 33, I’ve had a great breakfast in USA Hostels San Francisco which is the best hostel ever (Love you guys!). I think breakfast in this hostel is amazing! It’s more than a hostel can offer. You can see my comments about USA Hostels in different travel websites if you’re interested in.

Well, before the ferry trip I would like to give you some information. As far as I know there only one official website that you can have your tickets. I’m not sure if it’s ok to share it here so I won’t this time but if you search it on web you can find it. It’s better for you to book your trip 2-3 months before your arrival. Because Alcatraz Island tours are pretty popular and it is almost impossible to find tickets to reach Alcatraz. You should be there (Pier 33) at least 30 minutes before boarding time. If you are coming from Union Square you can take F-line to reach there which is pretty easy.

Suggestion: I believe the best time for Alcatraz Tour is 10 a.m. Because you can turn back to city around 12 p.m. and have a great lunch at Pier 39 or Fisherman’s Wharf which are really close to Pier 33. Also if you think that you have the energy to walk, you can walk through Lombard Street and take a Cable Car to go to downtown. (Almost all of the Hotels located there).

After a 10 minute ferry trip, you reach the island. Here you are welcomed by a Park Ranger who is responsible for teaching you the rules of the island. It is forbidden to eat around the park except some areas. It is forbidden to feed birds… etc. The tour is around 1-2 hours with the audio tour.

Well I have to admit that I couldn’t stand the smell… I couldn’t get in the mood of Alcatraz and turned back with the first ferry. I know it’s a shame but I couldn’t do that… My nose is so sensitive and I had jetlag… I am so sorry but I only liked the view…

Then I moved to Pier 39 to have a delicious butter shrimp at Bubba Gump! Nyam nyam!

PS: The best thing for me is to see Golden Gate Bridge with the fog. I’ve seen it many times but without fog. This time I had a great time with the foggy view! I liked it so much!

PLEASE SUBSCRIBE OUR, FACEBOOK,TWITTERAND INSTAGRAM ACCOUNTS! LOVE TO HEAR FROM YOU! IF YOU LIKE IT PLEASE COMMENT BELOW!

^^

ITSMUESDAY@GMAIL.COM

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s