BB – CC Krem Nedir? Arasındaki Fark Nedir?

BB Kremler son on yılda müthiş bir atak gerçekleştirerek, kozmetik dünyasında popülerliğini artırdı. Makyaj çantamızın vazgeçilmezleri arasına girdi. Bu popülerlik BB Krem’in verimliliğinden ve başarısından ötürü ivme kazanarak ilerlemekte. Şahsen BB Krem ile ilk Kore’de tanıştım. Özellikle Etude House BB Cream’i keşfettiğimde hazine bulmuş kadar sevinmiştim. Hem yoğun olmayan hem de kapatıcı özelliğe sahip olan bir BB kremdi. Yüzümü de nemlendiriyordu, diğer ürünler gibi kurutmuyordu… Türkiye’de ise drugstorelarda da satılmaya başlayan çeşitli BB Kremler, hızla yayıldı ve popüler olma yolunda basamaklar 3’er 5’er çıktı… Uygulama şeklinin kolay olduğu, zaman kazandırdığı, pratik ve kaliteli bir ürün olan BB Krem artık en sevdiklerimiz arasında…
Peki, BB Krem nedir? Ne işe yarar? BB Kremi neden bu kadar sevdik. BB Kremdeki BB, Blemish Balm’ın kısaltılmış halidir, aynı zamanda Blemish Base olarak da kullanılabilir. Her ne kadar Avrupa’da keşfedilmiş olsa da Asya tarafından çok daha kısa bir sürede benimsenmiş, kozmetik ürünleri arasında en fazla tüketilenlerin arasında yerini almıştır. Hatta Asya tarafında çok daha farklı özelliklerle harmanlanarak geliştirilmiş ve popülerleştirilmiştir. Özellikle Güney Kore’de BB Krem’in büyük bir pazar alanı bulunmaktadır. Hatta BB Krem çılgınlığı gözlemlediğimi söylesem yalan olmaz, her markanın fondötenden ziyade BB Kremi var neredeyse… Benim şu ana kadar tanıdığım Koreliler de BB Kremsiz dışarı çıkmıyorlar açıkçası.
Bazı Kore markalarından örnek vermek gerekirse;
gibilerinden bahsedebiliriz ki son zamanlarda yeni çıkan bir sürü marka mevcut. Çoğalmaya devam ediyorlar ve çoğu da gözle görülür derecede kaliteli ürünler çıkarıyor aynı zamanda ambalaj tasarımına o kadar önem veriyorlar ki… Bunu başka bir yazı da anlatacağım…
BB Kremlerin işlevleri ve içerikleri markalara göre değişiklik gösteriyor. Kimi beyazlatıcı etkiye sahipken, kimi kırışıklıkları giderme üzerine geliştirilmiş. Genelde bir çok işlevi içinde barındırdığı öne sürülerek pazarlanan BB Krem, spesifik hedefleri olan bakıma veya hepsi bir arada kapsamında olan bakımlara göre sınıflandırılmış.
Doğu ve Batı kapsamında BB Krem’e bakacak olursa, Batı’daki BB Kremlerin biraz daha renkli nemlendirici kıvamında olduğu belirtilmektedir. Bunun doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak benim de gözlemlerim doğrultusunda söyleyebilirim ki Doğu’daki BB Krem’ler tamamen farklı amaçlara hizmet ediyor. Ben Etude House ile tanıştıktan sonra hala Fondöten kullanmak istemiyorum açıkçası nitekim kapatıcılık kapsamında çok başarılı olan Kore markaları mevcut, zaten Koreli oyuncuların birçoğu film çekimlerinde yoğun makyaj istememesinden dolayı geliştirildiği de dedikodular arasında yer alıyordu bir zamanlar. BB Krem’in en büyük pazarlarından biri olan Kore’den devam edersem, Kore’de neredeyse bütün kozmetik markalarının erkek standı da mevcut ve buralarda erkekler için özel tasarlanmış BB Kremler de var… Pürüzsüz bir cilt görünümü için kullananlar çok.
BB Kremi ister tek başına, ister baz olarak, ister tuvalinizi hazırladığınız bir zemin olarak kullanabilirsiniz. Ben genellikle sabah cilt bakım rutinimden sonra nemlendiricimi sürüyorum ve BB Kremi’mi nemlendiricimin üstüne uyguluyorum. Nemlendiricisiz adım atmadığımdan dolayı bu sıralamayı izliyorum. Kullandığım BB Krem, Etude House Precious Mineral BB Cream (di) , malesef kendisi şu an bitmiş durumda 😦 Tabi ki yeniden almayı düşünüyorum. Etude House Precious Mineral BB Cream uzun bir süre, yoğun kapatıcılığı sayesinde hem kapatıcım hem de fondötenim yerine geçti. Özellikle seyahatlerimin vazgeçilmez ürünü haline geldi. Türkiye’de satışı olmadığından dolayı seyahat ederken ya da yurtdışından gelen bir arkadaşıma sipariş verebilirim diye düşünüyorum ama en kısa zamanda almam lazım çok özlüyorum!
Peki sadece BB Krem ile bitiyor mu? Tabi ki hayır sırada CC Krem var 🙂 CC Krem’deki CC “Color Correcting” anlamına gelir, yani renk düzeltme – dengeleme olarak çevrilebilir. Kızarıklıklar ya da solgunluğu dengede tutmak kapsamında geliştirilmiştir. BB Krem pazarını da biraz daha canlandırmıştır. Bana göre Batı markaların BB Kremleri Asya’nın CC Kremleri gibi geliyor. CC Krem şu ana kadar deneyimlediğim kadarıyla cilde hafif ışıltı veriyor, örneğim Banila Co.’nun CC Kremini şiddetle tavsiye ederim. Özellikle kuru ciltler için önerilen bir BB Krem’dir. Kore ürünleri kullandığım dönemde önce CC Kremi üzerine de BB Kremi uyguluyordum. Şu anda Estee Lauder Revitalizing Supreme Global Anti-Aging CC Krem kullanıyorum. Beklediğimden daha turuncumsu bir renk veriyor yüzüme ancak üzerine uyguladığım BB Krem ile cildim tamamen dengelenmiş oluyor. CC Kremde de zaman zaman anti-aging işlevini gördüğümüzü de ekleyebilirim…
Kendi düşünceme BB ve CC Krem arasındaki fark, nemlendirme oranı, temel işlevi ve tonları… İçerikleri spesifik hedeflere yönelik olarak geliştiriliyor ve geliştirilmeye devam ediyor. Nitekim CC Krem daha çok baz nemlendirici olarak da kullanılabilir diye düşünüyorum, tek başına CC Krem bana hiçbir zaman yeterli olmuyor.
Burada da bitecek sandınız değil mi? Son zamanlarda okuduğum makalelerde DD Krem ile ilgili bilgilere rastlıyorum. Sanırım bu kremler alfabetik olarak sıralanmaya devam edecekler ancak henüz daha DD Krem ile ilgili hiçbir deneyimim olmadığından dolayı, doğru bir yorum yapamayacağımı düşünüyorum ve bu sebeple DD Krem piyasası geliştiği zaman bir yorum yapabileceğimi ekleyerek sevgiyle kalın diyorum 🙂 Son bir şey DD Krem’deki DD “Dynamic Do All” demekmiş.

 

———-
Bizi, Facebook, Twitter ve Instagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın 🙂
Reklamlar

BB – CC Krem Nedir? Arasındaki Fark Nedir?” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s