Tatilde Kalacağım yeri nasıl belirliyorum?

Herkesin kendine göre bir önceliği vardır, kimimiz beş yıldızlı otel, kimimiz bir guesthouse kimimiz ise hostelde kalmayı tercih ediyoruz ve bunun için farklı sebeplerimiz var. Bir yere turla gitmediğiniz sürece kalacağınız yeri ayarlamaktan kendiniz sorumlusunuz. Bu sebeple şu ana kadar yapmış olduğum seçimlerdeki mutluluğumdan dolayı “iyi bir konaklama yeri nasıl bulunur” kapsamında kendi deneyimlediklerimi aktarmak istiyorum.
Öncelikle bilinmeli ki herkesi %100 mutlu etmek tabi ki imkansız. Herkesin de kendine göre istediği şeyler mevcut. Bundan yola çıkarsam;
  • Güvenli bir konum + Güvenlik
  • Gezebileceğim yerlere yakınlığı
  • Özel dolap ve kilit
  • Hijyen
  • Odaların durumu
Bir yeri araştırırken, çeşitli internet sitelerindeki yorumların birçoğunu okuyorum, sekiz sayfa yorum varsa sekizini de okuyorum ki daha önce yapılan negatif yorumlar ile ilgilenilmiş mi, yorum yapanlara gerid önüş gerçekleştirilmiş mi bunları öğreniyorum. Daha sonra da negatif yorum yazanların ortak noktasını bulmaya çalışıyorum. Bunun doğruluğuna ise kişinin daha önce yapmış olduğu yorum sayısı, gezi sayısı, üyelik seviyesi ile yaklaşmak mümkün. Eğer yorumlarda sadece 1 kişi “temizlik”ten şikayet etmiş ise bilin ki bu pek doğru değil yani mantık olarak da doğru olması beklenemez diye düşünüyorum.
Güvenli bir konum ve Güvenlik: Kalınacak yerin bölgesi önceden araştırılmalı, o bölge ile ilgili yerel haber varsa onlara ulaşılmalıdır. Bu kapsamda bölgede olan biten daha iyi anlaşılır. İnternet, daha doğrusu booking sitelerinde “güvenlik” kategorisinin puanlamasına dikkat edilmeli, kalınacak yerde daha önce herhangi bir olay olmuş mu araştırılmalıdır. Bunlar biraz psikopatça gelebilir ama huzurlu uyumanızı sağlayacaktır.
Gezebileceğim yerlere yakınlığı: Tabi ki her otel, hostel… vb. konaklama mekanı, konumunun merkezi ve birçok yere yakın olacağını söyleyecektir. Nitekim onların da bir şekilde marketin gerçekleştirmesi gerek. Bu kapsamda otelin yeri ve gitmek istediğiniz yerler arasındaki mesafeyi kontrol edin. Özellikle yürüme mesafesi olarak da kontrol edin nitekim ilk gidişte toplu taşıma yerine yürüyerek etrafı gözlemlemek daha zevkli olabilir. Merkeze yakın konaklama yerlerinin ücreti daha fazla olacaktır ancak unutmayın ki birçok yere ulaşırken harcayacağınız para cebinizde kalır.  Aynı zamanda tek başınıza kaldığınızda bu yerleri tekrar gezebilir gözünüzden kaçan bir şey olmadığından emin olabilirsiniz ya da yeniden bir alışveirş turu yapıp, bütün ağırlığı kısa süre içinde odanıza bırakabilirsiniz. Bu kategoriye ek olarak havaalanından ya da tren/otobüs garından ulaşılabilirliğinin kolay olması (yakın değil kolay) da ayrı güzel bir etken olarak pozitif kısımda yer alabilir. Eğer servis ya da özel otobüs gibi seçenekler varsa daha da bir güzel oluyor.
Özel dolap ve kilit: Eğer otelde kalmıyorsanız, özel dolap ve kilit en fazla ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri. Kimi hostelde hala yok ancak birçoğunda mevcut. Özellikle bu dolapların içind eşarj üniteleri oluyor ve elektronik eşyalarınızı bu dolaplarad kilitlenmiş bir şekilde şarj edebiliyorsunuz. Aynı zamanda kıymetli eşyalarınızı da bu dolaba koyuyorsunuz.
Hijyen: En ama en çok araştırdığım konulardan biri. Özellikle farklı internet sitelerinden araştırarak, karşılaştırarak bir hostele gitmeden temiz ya da pis olduğuna karar verebiliyorum. Çarşaflar temiz mi, hiç şikayet edilmiş mi, tuvaletler kapsamında şikayet var mı? Eğer şikayetin türü ve tipi aynıysa ve 4-5 kez tekrar ediyorsa bunun doğru olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu unutmayın.
Odaların Durumu: Sonuçta konfor da önemli, tabi ki 5 yıldızlı otel konforu beklemek imkansız olur düşük bütçeli yerlerde ancak, hem fotoğraflardan (ki çoğu inanılmaz kandırıcıdır) hem de yorumlardan odaların durumunu az çok tahmin edebilirsiniz ama pozitif bir yaklaşım için beklentiyi çok yüksek tutmamak gerek.
Genelde bu şekilde ve belki biraz daha kapsamlı bir araştırma yapıyorum. Şu ana kadar kaldığım hosteller çok başarılıydi. Hem hijyen hem güvenlik hem de konfor adına…
Ancak her şeyi araştırdınız, gittiniz odanıza yerleştiniz, baktınız ki iyi hissetmiyorsunuz, güvende hissetmiyosunuz, içinizde kötü bir his var. Sizin güvenliğiniz her şeyden önemli bu sebeple biraz daha para verip daha güzel bir yere geçin, nitekim dediğim gibi en önemli olan sizin güvenliğiniz ve huzurunuz.
—–
Bizi, Facebook, Twitter ve Instagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın 🙂
Reklamlar

Tatilde Kalacağım yeri nasıl belirliyorum?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s